Hidrolik Lift Nedir? Nasıl Çalışır?

Hidrolik Lift Nedir? Nasıl Çalışır?

Hidrolik liftler kuvvetin ve hareketlerin yardımı ile çalışan bir sistemdir. Özellikle son zamanlarda teknolojik aletlerde, araçlarda kullanılan bu sistem hayatı kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Kuvvetin ve hareketler akışkanlara belli bir basınç iletiyor. Bu açısal hareketlerle oluşan enerjiye hidrolik sistem adı verilir.

Hidrolik Sistem Ne İşe Yarar?

Endüstriyel üretimde sık kullanılan sistemler arasında hidrolik sistemli çalışan makineler, mekanizmalar yer alıyor. Makine sisteminin üretimde ki yerini daha kolay ve güvenli hale getiren bu sistemler, birçok alanda kullanılıyor. Özellikle hareketli araçlarda, taşıtlarda, taşıma işlerinde, tren sisteminde, ağır sanayi makinelerinde, pres ve kaldırıcı makinelerde, oto kaldırma liftlerinde, araç kaldırma gibi….

Hidrolik sistem tank, hidrolik boru ve hortumlar, depo, filtreler, hidrolik motor, pompalar, hidrolik akümülatör, hidrolik silindir, hidrolik valf gibi bölümlere ayrılır.

Hidrolik Lift Nasıl Çalışır?

Hidrolik lift günümüzün en büyük ihtiyaçları arasında olup, teknolojinin getirdiği en kullanışlı, güvenli mekanizmalar arasında yer alıyor. Hidrolik lifttin çalışma prensibi sıvının basınç altındaki aynen iletmesi ile elde edilen bir sistemdir. Kapalı alanda yer alan sıvıya uygulanan basınç üzerine her noktaya eşit şekilde hacmi hiç değişikliğe uğratmadan iletir. Hidrolik liftlerde yer alan sütunlar ve uzaktan kumandanın arasında ZigBee adında bir ağ yardımı yer alıyor. Bu sistem sayesinde mekanizmayı hareket ettirebiliyorsunuz. Burada yer alan sütunlar ikişerli olarak gruplanması üzerine kontrol edilen kumanda tarafından açılıp kapanırlar.